Forum Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Świdnickiej Strona Główna Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Świdnickiej
Witamy serdecznie na naszym forum. Zapraszamy do dzielenia się tym co nas buduje i pomaga wzrastać w wierze


Modlitwa Słowem Bożym

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Świdnickiej Strona Główna -> Modlitwa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
otucha
Berbeć
BerbećDołączył: 30 Lip 2006
Posty: 128
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Boguszów- Gorce Winny Krzew

 PostWysłany: Pon 14:34, 21 Lip 2008    Temat postu: Modlitwa Słowem Bożym Back to top

Medytacja tygodnia

Propozycja kontemplacji ewangelicznej według Lectio Divina

XVI Niedziela Zwykła - A
20 lipca 2008 r.

I. Lectio:
Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

Inną przypowieść im przedłożył: 'Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach'. Mt 13,31-32

II. Meditatio:
Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?".

Porównanie królestwa bożego do ziarnka gorczycy jest obrazem działania darów Bożej Łaski w życiu człowieka. Rozwój świętości następuje powoli i systematycznie. Nie jest to proces gwałtowny, na siłę przyspieszany; Bóg jest bardzo dobrym pedagogiem. Dlaczego tak postępuje? Chce ukazać nam, że łaska Boga szanuje rytm rozwoju życia człowieka, chroni przed zachłannym i pysznym "ściganiem się" ludzi do Pana Boga. Królestwo Boże będąc w tym świecie przestrzenią prawdziwego poznania Boga dzięki naturalnemu prawu stworzenia staje się środowiskiem przyjaznym, pełnym dobroci i pokoju ofiarowanego tym, którzy go szukają. Znamienne jest to, iż Jezus w przypowieści nie opisuje jakimś obrazem samego procesu wzrostu nasionka. Ukazuje jakby początek drogi i jej uwieńczenie. Mówi nam przez to, że to co najistotniejsze dokonuje się w ukryciu, w intymnym dialogu z Bogiem, w ciszy serca. Od przeżywania tego procesu wzrostu zależy rozpiętość gałęzi "świętości człowieka". Świętość bowiem będąca atmosferą królestwa bożego ma stać się ostatecznie atmosferą domu, przyjaźni i wspólnoty.

Dzięki zasięgowi świętości członków królestwa, która bierze się z Boga, świat poszukujący schronienia przed upałem i nachalnością zła, odnajdzie oazy spokoju, gdzie będzie mógł poczuć się ponownie u siebie tzn. w domu swojego Pana i Stwórcy, Ojca i Przyjaciela. Cichość tego Królestwa nie oznacza jego bierności czy niewyrazistości pośród tego świata. Wręcz przeciwnie, z całą swoją świeżością i oryginalnością jest miejscem dostrzeganym przez innych. Ci jednak, którzy do tego Królestwa należą w sposób właściwy przeżywają dumę i radość ze swojej misji. Nie zabiegając o poklask świata, służąc Chrystusowi jako Panu potrafią właściwie rozeznawać swoje miejsce w życiu i czerpać prawdziwą satysfakcję z bycia dla innych i z innymi. Bóg bowiem jako Stwórca rządzi światem, a Boże Królestwo rozprzestrzeniające się dzięki sile świętości jest wyraźnym potwierdzeniem tej prawdy.

Czy dostrzegam w swoim życiu zaproszenie do zaangażowania się w proces wzrostu mojego człowieczeństwa, emocjonalności, duchowości przez dążenie do świętości? Jak reaguję na słowo dotyczące "najmniejszego nasiona"? Jakie pragnienia rodzą się pod wpływem obietnicy Jezusa dotyczącej skutków wzrostu nasiona gorczycy? Z całą miłością i prawdą ewangelii spojrzę na moje wzrastanie w świętości? Czy czerpię satysfakcję życiową z faktu pogłębiania relacji z Bogiem? Z czym kojarzy mi się wzrost świętości? Czy pragnę objawiać innym Boga i tak rozwijać Królestwo Boże? Co jest darem Boga na drodze świętości, który cieszy mnie najbardziej, a co jest dla mnie jeszcze niezrozumiałe i zakryte? Czy świętość prowadzi mnie do pełnych mądrości i prawdy relacji ze światem i z innymi?

Poproszę Maryję, Matkę Pana aby wspierała mnie swoją opieką na drogach duchowych zmagań.

III. Oratio:
Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie - owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś.
Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Ty bowiem, Panie, jesteś dobry i pełen przebaczenia,
pełen łaskawości dla wszystkich, którzy Cię wzywają.
Wysłuchaj, Panie, modlitwę moją
i zważ na głos mojej prośby!
Ps 86,5-6


IV. Contemplatio:
Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa.
Powtarzaj w różnych porach dnia:


Pomóż mi Panie odkryć Twoją prawdę!****

opracował: ks. Szymon Szepietowski SDS
(Centrum Formacji Duchowej)

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym.

[link widoczny dla zalogowanych]


Cotygodniowe rozważania Słowa Bożego na
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez otucha dnia Pon 14:41, 21 Lip 2008, w całości zmieniany 2 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Świdnickiej Strona Główna -> Modlitwa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach